Poradnik o zegarkach

rek kieszonkowy. Taki typ zegarka był najbardziej popularny aż do I wojny światowej. Na początku XX wieku zegarki naręczne zarezerwowane były dla kobiet i traktowane bardziej jako przejściowa moda niż funkcjonalne urządzenie. Mężc

Poradnik o zegarkach

Wraz z wybuchem I wojny światowej

Za wynalazcę zegarka uznaje się Petera Henleina, który w 1504 roku umieścił mechanizm sprężynowy napędzający zegar w ?przenośnym? pudełku, tworząc pierwszy zegarek kieszonkowy. Taki typ zegarka był najbardziej popularny aż do I wojny światowej. Na początku XX wieku naręczne zarezerwowane były dla kobiet i traktowane bardziej jako przejściowa moda niż funkcjonalne urządzenie. Mężczyźni traktowali je z pogardą twierdząc, że ?prędzej kieckę nosić będą niźli zegarek naręczny?. Wraz z wybuchem I wojny światowej okazało się, że zegarek jest niezbędnym wyposażeniem żołnierzy, a jego wersja kieszonkowa jest niepraktyczna w zastosowaniu.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Zegarek


Zegarek ? gadżet, który warto mieć

Jednym z gadżetów, które warto mieć jest zegarek. W praktyce nie ma problemu z tym, aby w sklepach z zegarkami znaleźć taki model, który będzie nam najbardziej pasował. Są to produkty wyjątkowo zróżnicowane zarówno pod kątem estetyki, jak i funkcjonalności. Zwykły zegarek może odmierzać czas, ale te bardziej zaawansowane są dodatkowo datownikami, mogą być wodoszczelne, posiadają alarmy, stoper i inne przydatne w codziennym życiu funkcje. Im bardziej zaawansowany, tym oczywiście kosztowniejszy jest zegarek, ale warto brać pod uwagę przede wszystkim to, czy nam się podoba i jakie powinien spełniać funkcje, z których na pewno będziemy korzystać.


W życiu codziennym różnice te są

Szczególna teoria względności Einsteina wprowadziła do fizyki nowe pojęcie czasu. Okazało się, że upływ czasu zależny jest od prędkości układu odniesienia, w którym się go mierzy. Jeżeli znajdujemy się na powierzchni Ziemi i mija nas przyjaciel w statku kosmicznym poruszającym się z prędkością zbliżoną do prędkości światła w próżni, wydaje nam się, że jego zegar chodzi wolniej od naszego (dylatacja czasu). W życiu codziennym różnice te są niemierzalne, jednak w przypadku układów poruszających z prędkościami zbliżonymi do prędkości światła w próżni różnica pomiaru jest już bardzo duża.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Czas