Pompy ciepła i rekuperacja, czy się opłaca

k.Pompa ciepła z ziemiOgrzewanie budynku pompą ciepła wraz z rekuperacją to coraz popularniejsze rozwiązanie. Jako źródło ciepła najczęściej stosuje się energie termalną z ziemi. Na działce na której stoi budynek wykonuje się seri

Pompy ciepła i rekuperacja, czy się opłaca pompy ciepła gdańsk
Jest wiele typów pomp ciepła, jedne bardziej, drugie mniej wydajne. Ich montaż jednak wymaga sporego doświadczenia, z tego powodu powinno się skontaktować się z osobą, która montuje .

Pompa ciepła z ziemi

Ogrzewanie budynku pompą ciepła wraz z rekuperacją to coraz popularniejsze rozwiązanie. Jako źródło ciepła najczęściej stosuje się energie termalną z ziemi. Na działce na której stoi budynek wykonuje się serię odwiertów do których wprowadza się odpowiednie rury, które będą doprowadzały ciepło do naszego domu.

Ilość tych odwiertów zależy od struktury gleby, oraz od metrażu budynku i wydajności pompy. Pompa ciepła w takim ogrzewaniu jest rozmiarów niedużej lodówki, zasilana prądem. Temperaturę w pomieszczeniu reguluje automatycznie, jest to w zasadzie bezobsługowe ogrzewanie, czego nie można powiedzieć o piecu na węgiel na przykład.


Ogrzewanie bez pieca C.O.

Coraz częściej mówi się o przełomie w technologii ogrzewania mieszkań i domów za pomocą pomp ciepła. Jednak jak to działa i czy faktycznie się sprawdza?

Oczywiście działa, jednak musimy zamontowanie i skalibrowanie takiej pompy zostawić wykwalifikowanej firmie, nie może tego zrobić pierwszy lepszy pan Zdzisław. Jest to dość skomplikowana instalacja i nie może zostać zrealizowana wszędzie z taką samą wydajnością.

Jest to dość droga inwestycja, która jednak zwraca się już po 7 latach! To z pewnością rozwiązanie dla ludzi, których nie ma w domu cały czas, aby pilnować kotła opalanego węglem. Jest to rozwiązanie tańsze i wydajniejsze niż grzanie gazem czy też olejem.


Ciepło z wnętrza Ziemi

Energie geotermalna od stulecie jest wykorzystywana przez ludzi do ogrzewania. Świetnym przykładem mogą być antyczne łaźnie w Japonii czy Chinach, które korzystają jedynie z ciepła z wnętrza ziemi do ogrzania wody w zbiornikach wodnych. Człowiek jednak od niedawna zaczął wykorzystywać potencjał drzemiący pod ziemią w postaci źródła ciepła dla domów mieszkalnych. Wcale nie wymaga to jakiś specjalnych warunków cz predyspozycji danej szerokości geograficznej.

Na działce, gdzie stoi nieruchomość wywierca się kolejne otwory, które pobierają ciepło spod ziemi i transferują je do naszego mieszkania za pomocą pompy ciepła. Całość jest bezobsługowa i automatyczna, oraz spełnia funkcję ogrzewania i chłodzenia w zależności od pory roku.