Ogółem o instalacjach wentylacyjnych i grzewczych

byle komu.Definicja efektu kominowegoEfekt kominowy (ciąg, cug) ? zjawisko fizyczne powstawania spontanicznego przepływu cieplejszego gazu (np. powietrza) z dołu do góry w kominach. Efekt kominowy występuje też w szybach wentylacy

Ogółem o instalacjach wentylacyjnych i grzewczych wentylacja gdańsk
Przy dobrze zrobionej instalacji cieplnej i wentylacyjnej budynek nie może mieć kłopotów z niszczejącym tynkiem czy wilgocią. Dlatego jest kluczową kwestią i nie można jej powierzyć byle komu.

Definicja efektu kominowego

Efekt kominowy (ciąg, cug) ? zjawisko fizyczne powstawania spontanicznego przepływu cieplejszego gazu (np. powietrza) z dołu do góry w kominach. Efekt kominowy występuje też w szybach wentylacyjnych, szybach wind, szybach kopalnianych i wielu innych miejscach o pionowym układzie.

Siłą napędową efektu kominowego są różnice gęstości wynikające np. z różnicy temperatury pomiędzy powietrzem (lub ściślej: gazem) zewnętrznym, a wewnętrznym (w przewodzie komina). Słup wewnętrznego, ogrzanego powietrza jest lżejszy niż zimnego ? zewnętrznego.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Efekt_kominowy


O syndromie chorego budynku

Syndrom chorych budynków (SBS, z ang. sick building syndrome) ? kombinacja dolegliwości występujących w określonym miejscu (np. w budynku, w którym się pracuje).

Wystąpienie przykrych dolegliwości związane jest głównie z zbyt małą ilością świeżego powietrza w pomieszczeniu oraz z jego złą jakością. Źródłami zanieczyszczeń powietrza w pomieszczeniu mogą być organizmy żywe (np. produkty uboczne oddychania, pocenia się, grzyby), materiały budowlane i elementy wyposażenia wnętrz (np. rozpuszczalniki, impregnaty drewna, związki emitowane przez farby malarskie, azbest), systemy wentylacji i klimatyzacji (np. mikroorganizmy żyjące w nieczyszczonych przewodach wentylacyjnych), powietrze zewnętrzne (np. zanieczyszczenia chemiczne powietrza w dużych aglomeracjach miejskich) albo samo użytkowanie pomieszczeń (np. palenie tytoniu).

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Syndrom_chorego_budynku


Domowe instalacje wentylacyjne

Domowe instalacje wentylacyjne są prostymi systemami, montowanymi we wszystkich prywatnych lokalach mieszkalnych. Bardziej skomplikowane są systemy wentylacyjne montowane w blokach. Ich monterzy muszą przecież mieć na uwadze fakt, że poszczególne mieszkania położone są na innych piętrach, ale wszystkie one muszą być w jednakowym stopniu wentylowane, a jednocześnie trzeba zapobiegać rozprzestrzenianiu się zapachów wydobywających się z jednego mieszkania po całym bloku. Wszyscy mieszkańcy bloku muszą także postępować zgodnie z zasadami korzystania z wentylacji opracowanymi przez władze administracyjne. Mogą natomiast stosować takie metody wentylacji, które są dozwolone przez pracowników serwisu wentylacyjnego.