Odprowadzanie wilgoci i komfort termiczny czyli o odzieży termoaktywnej

rmoaktywnej jest bardzo prosta; odprowadzają pot i wilgoć od powierzchni ciała i utrzymują temperaturę, nawet kiedy są wilgotne. Jednym z popularniejszych materiałów na odzież termoaktywną jest wełna z merynosów. Taka odzież nie d

Odprowadzanie wilgoci i komfort termiczny czyli o odzieży termoaktywnej

Materiały użyte w odzieży termoaktywnej


Można się zastanawiać jakie tak naprawdę właściwości mają włókna zastosowane w odzieży termoaktywnej. Zasada działania odzieży termoaktywnej jest bardzo prosta; odprowadzają pot i wilgoć od powierzchni ciała i utrzymują temperaturę, nawet kiedy są wilgotne. Jednym z popularniejszych materiałów na odzież termoaktywną jest wełna z merynosów. Taka odzież nie dość że w stu procentach naturalna to jeszcze bardzo dobrze sprawdza się w odzieży termoaktywnej. Poza wełną merynosów istnieją jeszcze inne, syntetyczne materiały, które spełniają taką samą rolę jak wspomniana wyżej wełna. Różnice powyższych materiałów są w zasadzie nieduże więc można dowolnie wybierać i przebierać pośród ofert sklepów z taką odzieżą.


Odzież termoaktywna dla uczestników rywalizacji drużynowych

Odzież termoaktywna może być kupowana przez pasjonatów sportów zimowych. Będzie ona przez nich zakładana przed planowanym uczestnictwem w jakichś ważnych zawodach i ochraniała ich organizmy przed wyziębieniem. Posiadając taką odzież będą oni mogli również brać udział w rywalizacjach drużynowych nawet wówczas, gdy ich przebieg łączy się z przebywaniem na zimnym powietrzu przez wiele godzin. Bardzo ważne jest, aby mogli oni wówczas swobodnie się poruszać, a jednocześnie nie przeziębili się z powodu wychłodzenia organizmu. Trzeba przyznać, że nawet późna jesień i wczesna wiosna może być trudnym okresem dla uczestników rywalizacji sportowych na świeżym powietrzu. Dlatego warto również w takich okresach roku sięgać po odzież termoaktywną, która jest sprzedawana w sklepach sportowych.


W jaki sposób wyprać bieliznę termoaktywną


Bielizna termoaktywna powinna skutecznie odprowadzać wilgoć oraz stanowić dobrą izolację termiczną. W sieci można spotkać się z opiniami, że zbyt częste pranie bielizny termoaktywnej może ją zniszczyć oraz pozbawić ją właściwości odprowadzających wilgoć. Nie jest to prawda, ponieważ bieliznę termoaktywną należy prać po każdym użyciu, aby pozbyć się nagromadzonego tłuszczu oraz kryształków soli, które znajdują się w naszym pocie. Te zanieczyszczenia skutecznie ograniczają pożądane działanie bielizny termoaktywnej nie mówiąc już o względach higienicznych. Co do samej metody prania to opinie są podzielone. Jedni uważają, że bieliznę termoaktywną należy prać wyłącznie ręcznie, inni natomiast twierdzą, że pranie w pralce w temperaturze 30 stopni jest dla bielizny termoaktywnej w 100% bezpieczne.