Kardiologia - krótko i na temat

go (serca, aorty i mniejszych naczyń krwionośnych), ich rozpoznawaniem i leczeniem. W 1733 angielski pastor i naukowiec Stephen Hales po raz pierwszy inwazyjnie mierzył ciśnienie krwi wprowadzając rurę do tętnicy szyjnej koni

Kardiologia - krótko i na temat poradnia kardiologiczna cieszyn

"??????" ? serce "?????" ? nauka)

Kardiologia (z gr. "??????" ? serce, "?????" ? nauka) ? dziedzina medycyny zajmująca się schorzeniami i wadami układu sercowo-naczyniowego (serca, aorty i mniejszych naczyń krwionośnych), ich rozpoznawaniem i leczeniem.


W 1733 angielski pastor i naukowiec Stephen Hales po raz pierwszy inwazyjnie mierzył ciśnienie krwi wprowadzając rurę do tętnicy szyjnej konia i związując ją z cylindrem szklanym. Najstarszymi lekami działającymi na serce są glikozydy naparstnicy, których użycie w leczeniu obrzęków opisał w 1785 William Withering. W 1816 francuz René Théophile Hyacinthe Laënnec wynalazł stetoskop pierwotnie w formie prostego drewnianego cylindra, który umożliwiał osłuchiwanie serca. Już pod koniec XIX wieku były rozpowszechnione stetoskopy z elastycznymi wężykami do obu uszu.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Kardiolog


Kardiolog Wiek XXedytuj

W latach 90. zastosowanie w kardiologii znalazła tomografia komputerowa, jednakże z różnych przyczyn (m.in. dostępność, koszty użytkowania, obciążenie promieniowaniem, brak możliwości interwencji) nie należy jeszcze do podstawowego oprzyrządowania.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Kardiolog


Z jakich powodów warto regularnie się badać?


Profilaktyka wskazywana jest przez lekarzy jako rzecz zdecydowanie najważniejsza, która może uchronić organizm przed rozwojem choroby. Dzięki profilaktyce ma się możliwość zdiagnozowania choroby bardzo wcześnie, co daje szansę na szybkie jej wyleczenie bez skutków ubocznych, wydłużonego leczenia. Profilaktyka w kardiologii to nie tylko regularne badania stanu zdrowia i częste wizyty u lekarza. To także zdrowy tryb życia. Mamy tu na myśli zarówno odpowiednią dietę, która unika potraf ciężkich, bardzo tłustych, które obciążają organizm. Drugą kwestią jest regularny wysiłek fizyczny. Nie chodzi tu o jednorazowe ćwiczenia, czy spacer, ale właśnie o ową regularność. Nawet kilkadziesiąt minut dziennie wystarczy aby poprawić w długim terminie stan organizmu człowieka. Podkreślają to wszyscy lekarze, z kardiologami włącznie.