Co to takiego - Frezarki CNC

, drewna, czy tworzywa sztucznego. Ze względu na uniwersalne możliwości wykorzystywane są one zarówno w niewielkich warsztatach naprawczych, jak też i dużych zakładach produkcyjnych. Te ostatnie wymagają jednak urządzeń specjalist

Co to takiego - Frezarki CNC

Maszyny sterowane komputerowo

Frezarki i obrabiarki to urządzenia wykorzystywane w wielu dziedzinach przemysłu. Maszyny te umożliwiają obróbkę materiałów różnego rodzaju, a wiec metalu, drewna, czy tworzywa sztucznego. Ze względu na uniwersalne możliwości wykorzystywane są one zarówno w niewielkich warsztatach naprawczych, jak też i dużych zakładach produkcyjnych. Te ostatnie wymagają jednak urządzeń specjalistycznych, dzięki którym można w krótkim czasie wytworzyć wiele elementów o idealnie takich samych wymiarach. Dlatego też duże przedsiębiorstwa produkcyjne korzystają z obrabiarek i frezarek sterownych komputerowo. Dzięki nim możliwe jest zaprogramowanie poszczególnych etapów wytwarzania i oczywiście ich kontrola za pomocą specjalnego wyświetlacza cyfrowego.


Co potrafią obrabiarki CNC?

Nowoczesne zakłady produkcyjne wyposażane są w zaawansowane urządzenia, dzięki czemu można w krótkim czasie wytworzyć wiele powtarzalnych elementów o idealnie takich samych parametrach. Centra obróbkowe CNC sterowane są komputerowo, co pozawala osiągnąć nieporównywalnie większą precyzję w porównaniu do maszyn sterowanych ręcznie. Jest to szczególnie ważne w zakładach, gdzie najważniejszymi kwestiami jest przyspieszenie całego procesu produkcyjnego, przy jednoczesnym zachowaniu parametrów i najwyższej jakości otrzymywanych w ten sposób elementów. Jedna maszyna może rozwiercać, gwintować, frezować, czy też wiercić w ciągu jednego cyklu, dlatego takie urządzenia znajdują zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu.


Podstawy frezowania metali kolorowych

Próbując uzyskać pożądany kształt z bryły aluminium, należy brać pod uwagę parę czynników, które wpływają na końcowy efekt naszego obrabiania. Gdy w grę wchodzi szybkoobrotowe ostrze, bryła metalu i chęć uzyskania dokładności do milimetra, warto podchodzić do sprawy na spokojnie.

Dobór końcówki frezującej, może zaważyć na tym, czy obróbka skończy się porażką czy sukcesem. Musimy uwzględnić prędkość naszej obrabiarki i dobrać ostrza pod instrukcje programu, tak by były w stanie skrawać odpowiedni pasma.

Ponadto, program musi uwzględniać możliwość przegrzania głowicy, jak również zdolności odciągu wiórów - lub jego braku, i robić odpowiednie przerwy w obróbce.

Gdy zadbamy o wszystkie te rzeczy, możemy być niemal pewnie że efekt końcowy będzie idealny.